Tanec je moje hobby :-)

Břišní tanec a historie

Tato historie je z knížky O břišním tanci.

Orientální břišní tance vznikly asi 10 000 let před Kristem jako tanec rodiček. Orientální (nebo také břišní) tanec je vůbec nejstarším tanečním uměním na světě.

 Kde jsou jeho kořeny není docela jasné. Za hlavní kolébku jsou považovány oblasti střední Afriky, oblasti Středního Východu (Mezopotámie, později Perská říše, což je dnešní Irán) a Dálný Východ (Indie).

 Ve středověku se díky kočovníkům pocházejícím z Indie a otrokům pocházejících ze střední Afriky tanec rozšířil po celém Orientu.

 V každé zemi má tanec svou charakteristiku a liší se různými způsoby. Především v závislosti na kultuře dané země, na hudbě vyznačující se svou rychlostí a dynamikou. Liší se tradičními kostýmy, pomůckami a doplňky.

 

Rozlišujeme tanec:

 

egyptský – raks el šarki

řecký – ciffe telli

turecký – rakkase

perský

indický

cikánský

pouliční

současný

 Tanec egyptský – Tanečnice byly ze střední Afriky přivedeny do Egypta jako otrokyně a ten je od té doby považován za kolébku orientálního tance. V Egyptě je znám pod jménem „rak sel šarki“. Pro dávné Egypťany byl tanec základní součásti jejich kultury. Hudbě a tanci se věnovali lidé všech vrstev. Pro hudbu a tanec byly školeny některé ženy z harémů, vznešené ženy na veřejnosti nikdy netancovaly.

 

Tanec řecký – Kořeny břišního tance lze hledat také v dobách antického Řecka. Kult úrody a hojnosti byl odedávna spojen se jmény velkých bohyň jako Venuše, Afrodita či Ceres.Lidstvo věřilo, že úroda, plodnost a život bez živelných pohrom je spojen právě s těmito velkými matkami – bohyněmi. Samotný život tak byl spojen s čistou krásou ženského těla. Proto ve starých pramenech můžeme nalézt zmínky o tom, že dívky mohly být vysílány do chrámu a zde tančit se zvláštním důrazem na břicho jako symbol plodnosti.

                                        Kostýmy


Vždy záleží na odvážnosti a eleganci tanečnice. Cílem je působit sebevědomě, něžně a nezapomínat na křehkost ženy. Kostým dodá tanci nádherný lesk. Důležitou roli v orientálních tancích hraje samozřejmě tradice a neodmyslitelně ke kostýmu náleží cinkající pás a šátek, který rytmizuje pohyby boků tanečnice, třásně a penízky na oblečení či krásné šperky zdobící části těla.

 Výběr šátku je pro ženu něco jako výběr překrásného šperku. Je to artefakt, který vás na první pohled osloví, se kterým se sžije a který vás bude nadále charakterizovat. S uvázáním šátku na kostým se teprve stáváte tanečnicí orientálního tance. Přijímáte roli ženské bytosti a tuto roli můžete částečně výběrem šátku a kostýmu měnit či upravovat. Lze se vyjádřit pomocí zvolených barev, pomocí tvaru šátku, pomocí typu a zvuku penízků, korálků, perliček i flitrů.
Ahoj to jsem já :-)

Ahoj to jsem já :-)

Líbí se vám tyto stránky?

Ano i ne (9737 | 33%)
Ano (10027 | 34%)
Nazývá se také orientáním tancem nebo často v Čechách břišním tancem
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one