Tanec je moje hobby :-)

Prvky orientálního tance

Orientální postoj

Orientální postoj je pozice, z které vycházejí všechny taneční prvky a kroky. Nohy jsou v mírném podřepu, chodidla jsou celou plochou na zemi, od sebe asi v šíři pánve. Pánev je podsazená, břicho zpevněné, hýždě lehce stažené. Hrudník, krk a hlava jsou vytaženy vzhůru. Brada svírá s krkem pravý úhel a ramena jsou stažena dozadu a dolů, lopatky přitaženy k žebrům a páteři. Všechny svaly v těle jsou napnuty nenásilně. Srovnáme-li si tento postoj s obecnými pravidly správného držení těla, kromě pokrčených nohou se shodují. Správné držení těla je pro orientální tanec naprosto prvořadé. Tanečnice je během taneční lekce upozorňována na chyby v držení těla zkušenou lektorkou a sama má možnost vlastní kontroly v zrcadlech, kterými jsou taneční sály vybaveny. Tanečnici to pomáhá k uvědomění si nedostatků v držení těla. Pravidelným nácvikem orientálního postoje tak dochází k postupnému odbourání chybných pohybových reflexů, k posílení těch správných a ke zlepšení celkového držení těla.

Kroužek pánví

Kroužek pánví vychází z orientálního postoje, kdy pánev opisuje kruh pouze v horizontální rovině. Nohy jsou na místě a v kloubech na nohou nedochází k žádnému aktivnímu pohybu. Nohy a hýždě drží stabilitu trupu a časem získávají na pevnosti a síle a pěkně se tvarují. Hrudník zaujímá též stabilní polohu. Hlavními hybateli pánve jsou jednotlivé skupiny břišních svalů ve vzájemné souhře.

Jejich funkce je společná. Při fixované pánvi předklání nebo uklání trup. Při fixovaném hrudníku mění pánevní sklon. Pánev podsazují a brání nadměrnému prohnutí v bederní páteři. Při fixované pánvi i hrudníku stahují žebra dolů a tím pomáhají při výdechu. Stahují břicho jako šněrovačka a vykonávají tlak na břišní útroby a tím se uplatňují jako vypuzovací síla při vyprazdňování. Svým klidovým napětím vyvíjejí tlak na útroby a přispívají k jejich udržení ve správné poloze. Rytmické střídání nitrobřišního tlaku při dýchání usnadňuje odtok krve k srdci (prevence "křečových žil").

Krouživými pohyby jsou všechny skupiny břišních svalů rovnoměrně posilovány a celkově zpevňovány. Při pohybu do stran jsou zapojeny zejména šikmé svaly břišní, při pohybu vzad vyvíjejí stah všechny skupiny břišních svalů, při pohybu vpřed se břišní svaly uvolňují. Tím se vyrovnává svalová nerovnováha mezi jednotlivými skupinami břišních svalů. Při pohybu vzad, kdy dochází k silnému stahu břišního lisu, jsou proti vzniklému tlaku v břišní dutině zapojeny svaly dna pánevního a svaly kolem bederní páteře. Zpevnění svalů dna pánevního zabraňuje poklesu orgánů uložených v pánvi a zpevnění svalů kolem bederní páteře přispívá k její stabilitě a pevnosti. V rytmickém krouživém pohybu jsou nejhlubší svaly páteře a vazy kolem obratlů uvolňovány, odstraňují se případné blokace zad a rozvíjí se pohyblivost páteře. Páteř tak získává na pružnosti a lépe odolává nárazům při chůzi či běhu. Pravidelný rytmus stažení a uvolnění břišních svalů při kroužku pánví masíruje vnitřní orgány. Masáž podporuje jejich prokrvení, harmonizuje jejich činnost, příznivě působí na peristaltiku střev a tlustému střevu usnadňuje detoxikaci.

Kroužek hrudníkem

Vychází z orientálního postoje. Pánev zaujímá stabilní polohu a kroužek je vykonáván také pouze v rovině horizontální.Pohyb uvolňuje hrudní páteř, kloubní spojení mezi žebry a obratli a svaly mezižeberní. Uvolnění hrudního koše usnadňuje hluboké přirozené dýchání, podporuje lepší okysličení organismu a jeho celkové ozdravění a uvolnění.

Kroužek hlavou

Ramena jsou stabilní a brada se stále pohybuje v jedné rovině. Pohyb je vykonáván krčními svaly a přispívá k jejich uvolnění a k uvolnění krční páteře.

Vlna břichem

Při tomto prvku se pánev pohybuje v kroužku v rovině vertikální. V pohybu vpřed jsou svaly uvolňovány a v pohybu vzad jsou silou přitaženy k bederní páteři. Pohyb posiluje břišní svaly a dno pánevní a rozvíjí pohyblivost bederní páteře.

Vlna hrudníkem

Hrudník opisuje vertikální kroužek. Při pohybu vzad se páteř ohýbá a při pohybu vpřed se prohýbá. Pohyb přispívá k uvolnění hrudního koše a hrudní páteře.

Další prvky lift, drop, shimmi, osmičky atd.
Ahoj to jsem já :-)

Ahoj to jsem já :-)

Líbí se vám tyto stránky?

Ano i ne (9737 | 33%)
Ano (10027 | 34%)
Nazývá se také orientáním tancem nebo často v Čechách břišním tancem
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one